.
Zgłoszenie stwierdzenia w środowisku inwazyjnego gatunku obcego (IGO) na terenie Gminy Ksawerów.
Jeśli na terenie Gminy Ksawerów stwierdzisz obecność w środowisku inwazyjnego gatunku obcego (IGO) stwarzającego zagrożenie dla Unii lub inwazyjnego gatunku obcego (IGO) stwarzającego zagrożenie dla Polski, podejmij następujące działania:
1. Niezwłocznie wypełnij i złóż w Urzędzie Gminy Ksawerów formularz zgłoszenia dostępny na stronie BIP Gminy Ksawerów pod linkiem: https://www.ksawerow.4bip.pl/upload/plik,20260527140948,formularz_zgloszenia_igo_w srodowisku.pdf lub w Referacie Ochrony Środowiska III piętro, pokój 303. Do zgłoszenia możesz dołączyć zdjęcia IGO. Wypełnione dokumenty złóż osobiście w sekretariacie Urzędu Gminy w Ksawerowie lub prześlij elektronicznie na adres mailowy: sekretariat@ksawerow.com, na adres do doręczeń elektronicznych AE:PL-79816-65095-CVACC-28 lub na elektroniczną skrzynkę podawczą na platformie ePUAP: 973y2jnjtn. Dopuszczalna i niezbędna forma podpisu to: podpis zaufany, podpis kwalifikowany, podpis osobisty.
2. W przypadku gdy zgłoszenie zawiera braki formalne, zgłaszający wzywany jest do ich uzupełnienia w terminie 7 dni od dnia otrzymania wezwania.
3. Zgłoszenie pozostawia się bez rozpoznania, w przypadku gdy: a) zawiera braki formalne, które nie zostaną uzupełnione w terminie określonym w wezwaniu o ich uzupełnienie; b) dotyczy stwierdzenia obecności w środowisku IGO stwarzającego zagrożenie dla Unii albo IGO stwarzającego zagrożenie dla Polski tego samego gatunku i w tym miejscu, co już wpisane do Rejestru IGO.
4. Po złożeniu kompletnego wniosku i weryfikacji formalnej, zgłoszenie przekazywane jest Regionalnemu Dyrektorowi Ochrony Środowiska w Łodzi. 5. Po weryfikacji formalnej zgłoszenia następuje ustalenie podmiotu władającego, który jest odpowiedzialny za przeprowadzenie działań zaradczych. Podmiot władający zostanie wówczas poinformowany o stwierdzeniu obecności w środowisku IGO stwarzającego zagrożenie dla Unii lub IGO stwarzającego zagrożenie dla Polski, rozprzestrzenionego na szeroką skalę, oraz o konieczności przeprowadzenia działań zaradczych wobec tego IGO zgodnie z art. 21 ust. 2 ustawy z dnia 11.08.2021 r. o gatunkach obcych (tekst jednolity: Dz. U. z 2023 r., poz. 1589 z 2025 r., poz. 1795).
Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 9 grudnia 2022 r. w sprawie listy inwazyjnych gatunków obcych stwarzających zagrożenie dla Unii i listy inwazyjnych gatunków obcych stwarzających zagrożenie dla Polski, działań zaradczych oraz środków mających na celu przywrócenie naturalnych stanów ekosystemów w celu zaprzestania rozprzestrzeniania się tych gatunków należy podjąć działania zaradcze. Dla efektywności tych działań konieczna jest współpraca wszystkich właścicieli nieruchomości, na których pojawiły się IGO. Właściciele takich nieruchomości, zobowiązani są podjąć działania zaradcze w celu eliminacji rośliny poprzez np. wykopywanie, wyrywanie, koszenie, ścinanie, uszkadzanie, zbieranie lub zacinanie tych roślin, uszkadzanie lub zbieranie ich części, z których rośliny te mogą się rozmnożyć bądź stosowanie specjalnych stalowych siatek. Kategorycznie zabronione jest zbieranie części tych roślin na kompostownik, gdyż z nasion nastąpić może kolejny wysiew tej rośliny. Po usunięciu IGO z ogrodu lub działki należy zadbać o jego właściwą utylizację. Ścięte pędy rośliny można rozłożyć na folii budowlanej, plandece lub betonie w pełnym słońcu. Roślina musi całkowicie wyschnąć na wiór i obumrzeć. Dopiero suchy, "martwy" materiał można poddać utylizacji. Przy bardzo dużych ilościach, biomasę przekazuje się wyspecjalizowanym firmom, które transportują ją szczelnymi kontenerami prosto do spalarni odpadów lub profesjonalnych biogazowni, gdzie wysoka temperatura całkowicie niszczy zdolności regeneracyjne rośliny. Trzeba także pamiętać, aby regularnie oczyszczać miejsce, z którego zostały usunięte rośliny poprzez wycinanie odrastających pędów. Ważne aby ziemi, w której rosła roślina nie przemieszczać na inne stanowiska, gdyż spowoduje to jego dalsze rozprzestrzenianie. Pamiętajmy, że tylko wspólna praca przy zapobieganiu rozprzestrzeniania się IGO uchroni nasze rodzime gatunki przed wyparciem z ekosystemu.
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 11 sierpnia 2021 r. o gatunkach obcych (tekst jednolity: Dz. U. z 2023 r., poz. 1589 z 2025 r., poz. 1795) art. 15, art. 20 i art. 22. Plakat informacyjny IGO inwazyjne rośliny ozdobne: link https://www.ksawerow.4bip.pl/upload/plik,20260527141143
plakat_inwazyjne_rosliny_ozdobne.pdf
Wykaz IGO: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20220002649/O/D20222649.pdf Informację przygotował: Referat ochrony środowiska
Opublikował(a): Joanna Ignatowska
Data modyfikacji: 28-05-2026 09:37
Modyfikował(a): Joanna Ignatowska